Кралицата майка пръскала луди пари за…

Още като момиче Елизабет Боуз-Лайън не мечтае да бъде кралица или част от кралското семейство. Умна, възпитана и находчива млада дама, тя разбира, че тази съдба не е толкова прекрасна, колкото изглежда.

След като си взема изпитите в Оксфорд с отличие, завършва университета в Глазгоу, но е прекалено свободолюбива и не обича да крие мислите и емоциите си.

Елизабет е наясно, че кралската корона е прекалено тежка и затова два пъти отказва на принц Алберт да се омъжи за него. Но той е влюбен и знае със сигурност, че иска само от нея. През февруари 1923 г. принцът най-накрая получава дългоочакваното „да“.

Елизабет става херцогиня на Йорк и се оказва идеална съпруга. Тя помага на мъжа си да се отърве от заекването, подкрепя го по време на лечението и го придружава на всички събития.

Усмихнатата херцогиня

Наричат Елизабет „усмихнатата херцогиня“. Където и да се появи, винаги се усмихва, което й придава авторитет.

Другият прякор, който народът й дава през Втората световна война, е „дъгата на надеждата“. Тогава проблемите с наследяването на трона във Великобритания вече са решени, съпругът на Елизабет се възкачва начело на империята като крал Джордж VI.

През годините на войната кралицата посещава болници, фабрики и заводи, за да общува с обикновените граждани и винаги се облича във весели цветове.

Но британците не оценяват нейните тоалети, вярвайки, че е неприемливо да идва при бедните в красиви и скъпи одежди, на което Елизабет отговаря: „Когато хората идват да ме посетят, те носят най-доброто от себе си, показвайки уважение към мен. Аз правя същото!“

През 90-те обвиняват кралицата-майка, че живее твърде луксозно и харчи прекалено. Че именно тя принуждава Чарлз да се ожени за „чистокръвната“ Даяна и след това предоставя на внука си своето имение в Шотландия, за да може да се среща с Камила тайно от съпругата си.

Фалшив имидж

Дълги години английската преса поддържа образа на кралицата-майка като ревностна домакиня и безспорен морален авторитет. Това мнение е създадено, наред с други неща, и от планираното изтичане на информация от доверени лица и нейни слуги. Например, конярят Уиндхам „уверено“ твърди, че през целия си живот кралицата-майка притежава само 6 палта и не сменя утъпканите килими и избелелите завеси в резиденциите години наред.

След смъртта на Елизабет Боуз-Лайън обаче се оказва, че тя дължи на банките милиони, пише „Труд“.

Всъщност, родена през 1900 г. и свидетел на последния прилив на британско имперско величие преди Първата световна война, кралицата-майка запазва страстта си към лукса на висшето общество през целия си живот. Дори след смъртта на съпруга си Джордж VI и възкачването на дъщеря й Елизабет II на трона, тя не си помисля (което би било логично при статута ѝ на вдовица) да се откаже от разточителните си навици.

За какво харчи парите си Елизабет Боуз-Лайън?

Майката на английската кралица поддържа пет лични резиденции, които постоянно се обслужват от около 100 души (лакеи, икономки, готвачи, камериерки, градинари и др.) Освен това Елизабет Боуз-Лион е известна със страстта си към изящните дрехи. Гардеробите й са пълни със стотици почти еднакви на цвят тоалети за всякакви поводи.

Друг огромен разход на кралицата-майка е любовта й към забавленията и организирането на партита за приятели. Всеки гост на такова събитие е обслужван от отделен лакей в червена ливрея, а на масата в сребърни съдове са сервирани любимите ястия на домакинята: омар, агнешко и десерти, приготвени от череши, напоени с ликьор.

От алкохолните напитки тя предпочита винтидж розово шампанско Krug и аперитив Dubonnet с джин.

Успоредно с това майката на кралицата е буквално обсебена от конните надбягвания. В различни периоди от живота си тя отглежда до 12 коня, което струва на британската хазна един и половина милиона лири стерлинги годишно. Известно е, че вече в напреднала възраст Елизабет дори лети на някои състезания с хеликоптер.

На крачка от скандал

В същото време годишната издръжка на бабата на нацията през последния период от живота й е 643 000 паунда стерлинги, което само по себе си е значителна сума, но предвид огромните й разходи, явно недостатъчна. Кралицата на Англия е наясно с тази ситуация и периодично се опитва да повлияе на майка си. Но по същество всичко продължава да върви както обикновено.

През 1999 г. Елизабет II проверява банковите  сметки и открива, че нейната майка дължи на банките £7 милиона. За да се избегне скандал, тези дългове са върнати чрез различни трикове от страна на кралицата. След смъртта на Елизабет Боус-Лайън обаче се оказва, че тя има друг дълг от 4 милиона лири стерлинги в Coutts Bank.

С усилията на платени журналисти кралицата-майка цял живот е смятана за „жена с принципи“, достойна „баба на нацията“ и т.н. Но освен всичко друго, Елизабет Боуз-Лайън се оказва и голяма прахосница, която не може да обуздае огромната си страст към луксозния начин на живот.

Въпреки това британците искрено я обичат. Преди Даяна да се появи в семейството, тя е всенародна любимка. 101-та годишнина на „бабата на нацията” е отбелязана като национален празник. Кралицата-майка умира през 2002 г., на 102 години.

Сподели