БНБ зарадва работещите българи: Ставате ударно по-богати, ето как

Минималната заплата заплата скача с 19.6%, което ще доведе до ръст на компенсацията на един зает. Това обяви БНБ във връзка със своята Макроикономическа прогноза.

На практика това значи тя да стане 1115 лева, или да се увеличи с малко над 182 лева от сегашното си ниво – 933 лева. Това е доста повече от очакваното, което е добра новина за всички работещи българи!

Въпреки забавянето на инфлацията при потребителските цени, растежът на компенсацията на един нает в номинално изражение се очаква да остане висок и да възлезе на 10.2% през 2024 г.

Минималната заплата скача с много от 1 януари!

Факторите, които ще подкрепят нарастването на заплатите през този период, включват повишението на икономическата активност, увеличението на минималната работна заплата с 19.6% от началото на годината, нарастването на възнагражденията в публичния сектор и продължаващата тенденция към увеличаване на дела на фирмите, отчитащи недостига на работна ръка като фактор, ограничаващ тяхната дейност, посочват от БНБ.

Това е втора индикация само за последната седмица, свързана с евентуалното повишение на минималното възнаграждение, след като през седмицата от КНСБ обявиха, че по техни сметки, нивата трябва да са около 1080-1100 лева.

Според банката в резултат на затегнатите условия на пазара на труда и нарастващия недостиг на работна ръка се очаква темпът на растеж на компенсацията на един нает да остане по-висок спрямо прогнозираното повишение на производителността на труда и потребителските цени и да възлезе на около 7.5% през 2025 г. и 2026 г.

Това развитие ще подкрепя растежа на реалния разполагаем доход на домакинствата и съответно на частното потребление през целия прогнозен период. Същевременно по-високите заплати ще доведат и до повишение на разходите за труд на единица продукция.

Според анализите, растежът на реалната производителност на труда пък ще достигне 1.5% през 2024 г., след което да се повиши до 3.2% през 2025 г. и 2.9% през 2026 г. в съответствие с по-силния темп на нарастване на БВП при все по-ограничено предлагане на труд в страната.

През 2024 г. заетостта в страната се очаква да се повиши с 0.5%, което е в съответствие с повишаването на икономическата активност през този период.

Въпреки прогнозирания растеж на реалния БВП през останалата част от прогнозния период се очаква броят на заетите лица да нарасне слабо – с 0.1% през 2025 г., и да се запази на сходно ниво през 2026 г. в резултат на протичащите неблагоприятни демографски процеси в страната, които водят до намаляване на работната сила.

Същевременно коефициентът на безработица ще продължи постепенно да се понижава от 4.4% през 2024 г. до 3.6% през 2026 г., което ще отразява както повишаването на икономическата активност, така и намаляването на населението в трудоспособна възраст.

В началото на юли КНСБ излезе с революционно, но доста логично и важно решение на заплащането в България – според образованието.

Така на национално ниво да има още две величини за минимални работни заплати – за работещ със средно образование и за такъв, който има висше, и те заемат длъжности, за които се изисква съответното образование.

Синдикатът предлага работодателите да обявяват публично в интернет какво заплащане на труда има при тях.

Това е една от фундаменталните промени в законодателството, за които КНСБ настоява във връзка странспонирането на Директивата за адекватните минимални работни заплати и насърчаване наколективното трудово договаряне. Това предложи президентът на синдиката Пламен Димитров.

Сподели