Тази седмица депутатите приеха удължаване на бюджета, докато бъде изготвен и приет този за 2023 г.
„Тъжното е, че за първото тримесечие финансовите показатели са притеснителни, защото се очертава дефицит от 800 милиона, който много трудно би могъл да бъде наваксан.
Очаквам да видя откъде ще бъдат намерени тези пари“, коментира бившият председател на КЗП Иван Френкев, цитиран от Bulgaria On Air“.
Бившият председател на КЗП Иван Френкев
„Удължаването дава възможности на общините да използват различни инструменти, за да подпомогнат хората. Най-важно е подпомагането да бъде навременно и достатъчно, защото в противен случай голяма част от хората ще напуснат тези населени места и няма да се върнат, което допълнително ще влоши икономиката в тези райони“, допълни той.
По негови думи, за да се получи 3% дефицит и да няма орязване на социални плащания, трябва да се вдигне брутният вътрешен продукт, който към момента е процент и половина.
„Имаме разходи, които се трупат. Тези 3% дефицит, които се опитват да заложат, са крайно нереалистични. По-скоро трябва да се помисли за хората, за икономиката. По-добре е да влезем в Еврозоната подготвени.
Идеята е да влезем в Еврозоната, за да можем да продължим да използваме инструментите, които се предлагат и да се вдига нивото на развитие на страната. Нека го направим по начин, който е устойчив“, призова бившият председател на КЗП.
„Тук е ролята на реформата, която трябва да се направи. Ако идеята е да се реши проблем с имунитети и да се реши заложническата криза в държавата, не виждам някакво трайно устойчиво решение, което да доведе до подобрение на ситуацията в държавата.
Тук се виждат сериозни и притеснителни връзки между политическите играчи на политическия терен“, допълни Френкев. Според него вдигането на брутния вътрешен продукт може да стане чрез бюджетната политика, чрез стимулиране на инвестициите.